Hlavní menu

5 - Čaje a maceráty

Čaje tvoří další velice významnou skupinu tekutin, kterými většina lidí pravidelně zásobuje své tělo v pevné víře, že jde o nápoje velice prospěšné, ale opak je pravdou. Nyní se Vám pokusím vysvětlit proč je trvalé pití čajů ať černých, zelených, ovocných či bylinných nevhodné a zdraví škodlivé.

Voda na čaj je naprostý opak zdravé strukturalizované vody získané z roztátého ledu. Převařená voda zbavená krystalické mřížky a radiovitality, nám jako čaj energii odebírá a přitom pocit zahřátí po jeho požití nám tvoří klamavý dojem, že energii dodává. Pití horké vody totiž tělo šokuje a je třeba si uvědomit, že se jedná o naprosto nepřirozenou nepřírodní látku, na níž tělo není geneticky nastaveno. Téměř jsem se nesetkal s tím, že si někdo dělá čaj z destilované vody a přitom pitím čaje z běžné převařené vody přijímáme velké množství anorganických minerálů, které mají značnou schopnost sedimentovat v organizmu. Zanášíme tím tkáně a orgány solnými úsadami, což v konečném důsledku vyústí v nějakou chorobu. Většina čajů dokonce vyvolává závislost čímž se dají považovat za návykovou drogu. Často se pijí čaje slazené, které vyvolávají kvasné procesy v trávícím traktu a okamžité překyselení organizmu.

 

Černý čaj

Zelený čaj

Černé a zelené čaje s obsahem kofeinu chcete-li teinu vypuzují z těla vápník. To může vyústit až v řídnutí kostí a způsobit osteoporózu. Tein zabraňuje vstřebávání železa do těla. Železo je v těle životně důležité, potřebné zejména k tvorbě červených krvinek, které se starají o okysličování těla. Tein zvyšuje produkci žaludečních šťáv, což je na jednu stranu docela dobré, protože podporuje trávení. Nicméně při pití na méně plný žaludek již špatné, může totiž docházet k narušování sliznice žaludku. Díky tomu čaj určitě není vhodný pro lidi s žaludečními vředy. Ostatní negativní reakce navíc člověk poměrně rychle sám na sobě pozná, jako zvýšený tep i tlak, třes rukou a další projevy ne zrovna užitečného působení na náš organizmus. Tato negativa bohatě převyšují možné pozitivní účinky všeobecně hlásané reklamou, jako že zelený a černý čaj obsahují antioxidanty, které brání srdečnímu kolapsu, nebo se běžně uvádí diskutabilní informace, že zelený čaj pomáhá také bojovat proti rakovině a obezitě. Věřte, že při pravidelné konzumaci smažené tučné stravy s obsahem cukru a soli se bez odbourání kyselin zeleninou a ovocem v takovémto čaji můžete doslova koupat a nijak Vás to proti vzniku zmíněných zdravotních problémů neochrání.

Přírodní ovocné čaje

Ovocné běžně prodávané čaje jsou často téměř čistý produkt mocného chemického průmyslu a mnoho z nich ovoce vůbec nevidělo. Potravinářský průmysl nám zde nabízí snad nejširší spektrum ochucovadel, barviv a ostatních éček spolehlivě ničících naše zdraví. Některé typy dokonce intenzivně rozpouštějí zubní sklovinu, za což mohou různé chemické příchutě. Ale podle odborníků úplně stačí si po napití vyčistit zuby nebo vypláchnout ústa. Radím Vám tyto odborníky ignorovat a pít čistou vodu po které si zuby čistit nemusíte a ústa máte rovnou vypláchnutá. Pokud nepřekonáte zvyk a musíte mít ovocný čaj, připravujte si jej sami z domácích surovin ať škodlivé účinky čaje snížíte na nezbytné minimum a vyhnete se chemickým přísadám.

Pampeliška

Heřmánek

Kopřiva

Máta

Meduňka

Bylinné průmyslově vyráběné pytlíkované čaje nedoporučuji pít hlavně pro jejich zpravidla archivní stáří a naprosto mizivý obsah účinných látek. Naši předkové pili bylinné čaje vždy čerstvé, nejdéle do další sklizně a nespotřebované zbytky již používali maximálně do koupelí. Dnes se nikdo nepozastaví nad doporučenou dobou spotřeby i několik let, ale příroda myslí jinak. Obsah účinných látek v bylinách pochopitelně podléhá času a některé staré byliny mohou být i škodlivé. Něco jiného je čaj z čerstvých vlastnoručně nasbíraných, správně usušených a skladovaných bylin, ten rozhodně škodlivý není a při správné aplikaci může být velice prospěšný. Nicméně trvalé bezdůvodné pití bylinných čajů také zrovna vhodné není, dokonce i když je střídáme, jak je často doporučováno. Je třeba si uvědomit, že takovýto čaj vždy nějak ovlivňuje činnost orgánů a jeho zbytečné popíjení nám vytvoří stav, kdy v případě potřebné léčby již uvedený čaj nezabírá. Hlavně z tohoto důvodu doporučuji bylinné čaje pít pouze za účelem léčby, nikoliv pro vlastní chutě.

Maceráty je pojem obecně málo známý na rozdíl od čaje. Celá finta je v pomalém vyluhování účinných a aromatických látek s cílem zachovat maximum účinnosti, která se přelitím vařící vodou, tedy spařením vytrácí. Ovoce nebo byliny po zalití studenou až mírně teplou nejlépe destilovanou vodou necháme stát při pokojové teplotě 8-10 hodin. Macerací, zvláště v destilované vodě, je možno připravit většinu čajů, jak ovocných tak bylinných s výbornými účinky a vůní. Výhodou je možnost zachování strukturální krystalické mřížky v použité destilované vodě, pokud ji ohřejeme na maximálně 50 stupňů a zachování enzymů ve výluhu. Také minerály, které destilovaná voda nasaje z ovoce, nebo bylin, jsou organické, tělo s nimi dokáže velmi dobře hospodařit a využít je ke stavbě tkání. Případný přebytek takovýchto organických minerálů tělo bez problémů vyloučí a k žádné sedimentaci ve tkáních a orgánech nedochází. Nevýhodou je dlouhá doba přípravy, zpravidla mnoho hodin, která je pro moderního stále spěchajícího člověka docela problém. Šetřit na svém zdraví, byť jen časem, se ovšem krutě nevyplatí a bohužel až po onemocnění to každý poměrně dobře chápe. O to více je zarážející, jak velký nedostatek času má na své zdraví dosud zdravý člověk. Nešetřete na sobě nesmyslně časem a zkuste si nějaký macerovaný nápoj připravit, možná Vás to osloví a naleznete něco, co bude mít pro Vaše chutě i zdraví zásadní význam. Takto připravené ovocné maceráty jsou vhodné k pravidelnému pití a nemají žádné škodlivé účinky. Bylinné maceráty také nepijte samoúčelně, pouze pro chuť, ale pokud možno s léčebným cílem. Počítejte také s tím, že do správně připraveného macerátu z destilované vody a kvalitních, maximálně rok starých bylin, se vyluhuje mnohem více účinných látek, než spařením archivního letitého čaje.

Diskuze na toto téma se nachází